© 2019 EWELME HORSE SHOW 

 Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
Apologies! Some of our results are incomplete. Please report any missing or inaccurate results to catherinehordern@hotmail.co.uk.

 

Class 1 - Peter Pan Jumping

 

1st Ellie May Payne - Bouncy Biscuit

2nd Eva Foldran - Maisie

3rd  Freddie Fletcher - Tommy

4th  Olivia Law - Zoom To The Moon

5th  Sam Hitchen - Toby

6th  Millie Law - Forest  Flame

Class 2 - Novice Jumping

 

1st  Jennie McGeechin

2nd  Eloise Millett - Blue Boy

3rd  Alice Leigh - Ballynaughty Boy

4th  Maisie Jenssen - Leo  the  Lion

5th  Henry Frazer - Honey Bea

6th  Olivia Braclick - Blue Thunder

Class 3 - Intermediate Jumping

 

1st  Olivia Warburton - Leo

2nd  Isobel Grayston - Smartie

3rd  Ellie Payne - Biscuit

4th  Henry Frazer - Honey Bea

5th  Maisie Jenssen - Leo The Lion

6th  Olivia Law - Zoom To The Moon.

Class 4 - Small Open Jumping

 

1st  Olivia Warburton - Leo

2nd  Alice Oliver - Waiting Game

3rd  Scarlet Stephens - Chip

4th  Olivia Brackley - Blue

5th  Kelly Grove - Bambi

6th  Audrey Snowden - Prince 

Class 5 - Open Jumping

 

1st  Alice Oliver - Waiting Game

2nd  Lily Stephens - Rushmoor Benson

3rd  Katy Richards - Foxy

4th  Millie Coda - Casper

Class  6 - Pairs Jumping

1st  Lily Stephens & Scarlet Stephens

2nd  Millie Coda & Audrey Snowden

3rd  Izzy Kind & Emma Wallace

4th  Meg Wickett & Lucy Britnell

5th  Abbey Hatcher & Olivia Braclick

Class 7 - Horse & Hound

1st  Charlotte Grove riding Magpie & Lydia Coley dog handler with Skye

No other results - Were you placed? Please send results to catherinehordern@hotmail.co.uk

Class 8 - Best Turned Out Horse & Rider

1st  Amelia Brake - Molly

2nd  Alexia Hordern - Wynswood Panache

Class 9 - Family Pony

1st  Lily Stephens - Rushmoor Benson

2nd  Stephanie Lawrence - Ted

3rd  Rosie Pope - Tilly

4th  Emma Law - Gladius Maximus

5th  Audrey Snowden - Hobnob

 

Class 10 - Coloured or Odd Coloured Horse or Pony

1st  Helen Gilbert - Lola

2nd  Audrey Snowden - Hobnob

3rd  Tilly Braclick - Maggie

4th  Diane Honey - Mr Bojangles

5th  Aston Law - Martie Panta

6th  Shannon Barns - Larry

7th  Sharon Richardson - Frankie

 
Class 11 - Veteran Horse or Pony 

1st  Sharon Morgan - Small Fortune

2nd  Scarlet Stephens - Chip

3rd  Aston Law - Smartie Pants

 

Class 12 - Mountain & Moorland

1st  Rosie Pope - Tilly

2nd  Grace  Dyer - Beros

3rd  Jack Dag - Mockbeggar

4th  Isobel Radford-Jones - First Addition

5th  Emma Law - Gladius Maximus

 

Class 13 - Ridden Championship

Reserve Champion - Rosie Pope - Tilly

No other results received - Were you placed? Please email catherinehordern@hotmail.co.uk

 

Class  14 - Young Stock

1st  Meg Wickett - Binkie

2nd  Rachael Castle - Nana

3rd  Amanda Dale - Tomath Rioja

 

Class  15 - Coloured or Odd Coloured Horse or Pony

 

1st  Emma Ockendon - Farrah

2nd  Yasmin Pritchard-Jones - Bob

3rd  Hannah Benham - Digby

4th  R. Speight - Aggy

5th  Mariella Edwards - Tilly

6th  Rachael Castle - Nana

Class 16 - Shetlands

1st  R. Speight - Aggy

2nd Mariella Edwards - Tilly

3rd  Meg Wickett - Binkie

 
Class 17 - Open Cob

1st  ??

2nd  Sharon Richardson - Frankie

Class  18 - Veteran Horse or Pony

No entries

 

Class  19 - Mountain & Moorland

1st  Yasmin Pritchard-Jones - Bob

Joint 2nd  Liam Crossman - Cary

Joint 2nd  Zack Higgins - Renkum Toodles

 

No other results received - please email catherinehordern@hotmail.co.uk if you were placed in this class

Class  20 - In Hand Championship

Championship Winner - Emma Ockendon - Farrah

Reserve Champion - Yasmin Pritchard-Jones - Bob

3rd 

4th Zack Higgins - Renkum Toodles

Class 21 - Lead Rein Pony

1st  Hal West -Smartie

2nd  Riley Murphy - First Addition

3rd  Lulu Fine - Poppy

4th  Torri James - Summer

5th  ??

6th  Isla Cowling - Dusty

Class 22 - First Ridden

1st  ??

2nd  Percy Walters - Willow

3rd  Noah Fine - Poppy

Class  23 - Young Handler

1st  Lala Cotton - Belle

2nd  Mariella Edwards - Tilly

3rd  Edith Hulcup - Dinkie

4th  Alexia Hordern - Wynswood Panache

5th  Reilly Murphy - First Addition

6th  Olivia Morgan - Griffin Sagpro

Class  24 - Cutest Pair

1st  Cressida West - Smartie

2nd  Celia Aitkins - Winston

3rd  Poppy Johnston - Blackjack

4th  Celia Aikens - Buffy

5th  Lulu Fine - Poppy

6th  Connie Colb - Oakwood Puzzle

Class 25 - Prettiest Mare

1st  Cameron Scane - Belle

2nd  Emma Ockendon - Farrah

3rd  Ted Johnstone - Bonnie

4th  Mariella Edwards - Tilly

5th  Scarlet Baker - Pickles

6th  Emily Humphrey - Lady

Class 25 - Handsomest Gelding

1st  Diane Honey - Mr Bojangles

2nd  Alexia Hordern - Wynswood Panache

3rd  Sharon Richardson - Frankie

4th  Connie Colb - Oakwood Puzzle

Class 26 - Thelwell Lookalike

1st  Isla Cowling - Dusty

2nd  Emily Humphrey - Danny

3rd  Reily Murphy - First Addition

4th  Jack Dagg - Mockbeggar

5th  Holly Dyer - Beros

Class  27 - Best Decorated Mane, Tail & Toes

1st  Sophia Powell - Molly

2nd  ??

3rd  Alexia Hordern - Wynswood Panache

4th  ??

5th  ??

6th  ??

Class 28 - Cradle Stakes

1st  Ed Pollard - Peanuts

2nd  Edith Hulcup - ??

3rd  Emily Lawrence - Lady

4th  Eva Lofthouse - ?? 

5th  Noah Fine - Poppy

6th  Natalie Bowman - ??

Class  29 - Nursery Stakes

1st  Molly Leigh

2nd  Abbey Hatcher

3rd  Freya Hitchens

4th  Tabitha Brake

5th  Millie Lim

6th  Florence Wootten

Ewelme Show 2017

Unfortunately we were unable to publish the 2017 results. The very soggy weather turned our paperwork to mush, and we didn't want to make a mistake.

Ewelme Show 2016

Download the 2016 results.